0

Problemy jedzeniowe osoby chorej na Azheimera

Dodane 3908 dni temu przez: wiesiek
Co zrobić kiedy chory po prostu nie wie co zrobić ze sztućcami, jak sobie radzić w takiej sytuacji, karmić? Może wiecie?

 • 0
  Dodane 3907 dni temu przez: Joannap


  A.) nim doszło do sytuacji z 2009r na przełomie lat 2008-2009 były początkowo sytuacje: Mamcia siedziała przy np: drugim daniu - nóż i widelec przy talerzu i niestety przez długi moment zastanawiała się dosłownie od czego ma zacząć - za pierwszym razem mocno zirytowała się i nie chciała zjeść .. dopiero po dobrej chwili ja zorientowałam się - że "zgubiła się " - leżące na stole sztućce to już za wiele . Więc na początku po tej sytuacji mięso było krojone przeze mnie w kuchni a na stół były podawane tylko widelec lub łyżka
  Z czasem pogłębiły się objawy "gaśnięcia " -
  B) Pod koniec choroby pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia ( zresztą jak wszystkie objawy) kłopoty z, jedzeniem w tradycyjny sposób, później z przełykaniem.
  Gdy, w maju 2009r zaczęły się pierwsze kłopoty z jedzeniem, zaczęłam najpierw rozdrabniać wszystkie posiłki, później przyszedł czas na miksowanie i podawanie „przez smoka”(butelki dla niemowlaka). Z czasem , gdy choroba dochodzi do końca i zabiera nawet tak podstawowe umiejętności choremu – zjedzenie jednego posiłku (butelki) trwało nie raz kilka godzin.
  Jakie posiłki podawać?:
  a) Do jakiegoś momentu choremu miksuje się zupy, gotowane mięso,
  b) Kleiki , kisiele, kaszki
  c) Są specjalne napoje dla obłożnie chorych ( tylko w aptekach bez recepty- Patrz: :
  http://nutridrink.pl/content/żywienie-medyczne
  Trzeba również pamiętać o podawaniu płynów.

  Trzeba pamiętać przez cały okres choroby o "nawadnianiu" chorego ( czyli Podopieczny musi dużo pić) aby nie doszło do odwodnienia .

  Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 3908 dni temu przez wiesiek

wiesiek
Zarejestrowany 3915 dni temu

Aktywność:

 • Zarejestrowany: 3915 dni temu
 • Ostatnie logowanie: 3448 dni temu

Statystyki:

 • Dodane pytania: 35
 • Dodane odpowiedzi: 23
 • Dodane oceny: 50
 • Punkty: 34