0

Zmiany dla osoby chorej na Alzheimera - panika, dlaczego i jak temu zaradzić?

Dodane 4086 dni temu przez: robert
Dlaczego podopieczny reaguje paniką na najdrobniejsze zmiany w swoim otoczeniu? Jak tego uniknąć?

 • 0
  Dodane 4076 dni temu przez: Joannap
  Warto w przypadku chorych na Alzh. wprowadzić coś w rodzaju planu dnia – zwyczajnie ustalenie konkretnych pór na różnego rodzaju zajęcia typu: pory posiłków, pora czasu wolnego, pora drzemki i pora gdy przychodzi czas na wieczorną kąpiel i sen ..
  Dzięki powtarzaniu tych samych czynności jak posiłki, kąpiele , branie leków, sen czy drzemka oraz czas w którym chory ma zorganizowany czas wolny powoduje uporządkowanie całego dnia i wprowadza odrobinę ładu w świecie chorego. Chorzy z różnego rodzaju otępieniem powinni mieć jakiś punk odniesienia (zaczepienia) .
  Zorganizowanie w tak prosty sposób dnia powoduje, że chory przestaje panikować na powtarzające się czynności dnia .
  Gdy dzień jest chaotyczny dla chorego oznacza to, że po prostu „trochę na wszelki wypadek zaczyna panikować „ bo zwyczajnie- nie wie czego spodziewać się .
  To samo tyczy się np.: zmian w otoczeniu najbliższym czyli przykładowo pokój chorego – każde przestawienie czegokolwiek przez większość choroby powoduje, totalną panikę bo podopieczny nie jest w stanie zlokalizować przestawionej rzeczy ….
  W przypadku gdy nagle pojawia się ktoś obcy w domu czy nawet rodzina jest podobna sytuacja – niestety z doświadczenia wiem że takich sytuacji nie da się uniknąć i gdy nawet Opiekun wie o wizycie kogoś z zewnątrz nie powinien uprzedzać chorej osoby z prostej przyczyny – Podopieczny będzie denerwował się samym faktem odwiedzin , wyjazdu co dopiero gdy idzie o uświadamianie chorego kto dokładnie przyjdzie …
  W takich sytuacjach chory zaczyna panikować – im głębsze stadium choroby tym poważniej wyglądają ataki paniki …
  Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 4086 dni temu przez robert

robert
Zarejestrowany 4096 dni temu

Aktywność:

 • Zarejestrowany: 4096 dni temu
 • Ostatnie logowanie: 4062 dni temu

Statystyki:

 • Dodane pytania: 3
 • Dodane odpowiedzi: 0
 • Dodane oceny: 0
 • Punkty: 1