Problemy jedzeniowe osoby chorej na Azheimera
Dodane 4739 dni temu przez: wiesiek
Co zrobić kiedy chory po prostu nie wie co zrobić ze sztućcami, jak sobie radzić w takiej sytuacji, karmić? Może wiecie?
- Dodane 4738 dni temu przez: Joannap Dodaj komentarz
Dodaj swoją odpowiedź
Dodane 4739 dni temu przez wiesiek
wiesiek
Zarejestrowany 4746 dni temu
Aktywność:
- Zarejestrowany: 4746 dni temu
- Ostatnie logowanie: 4279 dni temu
Statystyki:
- Dodane pytania: 35
- Dodane odpowiedzi: 23
- Dodane oceny: 50
- Punkty: 34
A.) nim doszło do sytuacji z 2009r na przełomie lat 2008-2009 były początkowo sytuacje: Mamcia siedziała przy np: drugim daniu - nóż i widelec przy talerzu i niestety przez długi moment zastanawiała się dosłownie od czego ma zacząć - za pierwszym razem mocno zirytowała się i nie chciała zjeść .. dopiero po dobrej chwili ja zorientowałam się - że "zgubiła się " - leżące na stole sztućce to już za wiele . Więc na początku po tej sytuacji mięso było krojone przeze mnie w kuchni a na stół były podawane tylko widelec lub łyżka
Z czasem pogłębiły się objawy "gaśnięcia " -
B) Pod koniec choroby pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia ( zresztą jak wszystkie objawy) kłopoty z, jedzeniem w tradycyjny sposób, później z przełykaniem.
Gdy, w maju 2009r zaczęły się pierwsze kłopoty z jedzeniem, zaczęłam najpierw rozdrabniać wszystkie posiłki, później przyszedł czas na miksowanie i podawanie „przez smoka”(butelki dla niemowlaka). Z czasem , gdy choroba dochodzi do końca i zabiera nawet tak podstawowe umiejętności choremu – zjedzenie jednego posiłku (butelki) trwało nie raz kilka godzin.
Jakie posiłki podawać?:
a) Do jakiegoś momentu choremu miksuje się zupy, gotowane mięso,
b) Kleiki , kisiele, kaszki
c) Są specjalne napoje dla obłożnie chorych ( tylko w aptekach bez recepty- Patrz: :
http://nutridrink.pl/content/żywienie-medyczne
Trzeba również pamiętać o podawaniu płynów.
Trzeba pamiętać przez cały okres choroby o "nawadnianiu" chorego ( czyli Podopieczny musi dużo pić) aby nie doszło do odwodnienia .