1

Spowolnienie choroby

Dodane 3871 dni temu przez: wiesiek
Jak spowolnić postęp choroby Alzheimera?
 • 1
  Dodane 3869 dni temu przez: Joannap
  To jest chyba jedno z najtrudniejszych pytań odnośnie choroby Alzh
  Lecz z moich własnych obserwacji (praktyczna opieka nad chorym 2005-2009) wynika, ze rzeczywiście istnieją "pozorne " sposoby na spowolnienie procesu .
  Mamcia była już w zaawansowanym stadium choroby
  co znaczy zaawansowany stan (oczywiście mówię tu jako "były"opiekun nie jako lekarz - nie posiadam medycznego .wykształcenia )
  - Mamcia pisała i czytała w chwili postawienia diagnozy , lecz słowo czytane było mało zrozumiałe dla Niej i gdy nawet czytała np.: gazetę to złościła się bo nie mogła zrozumieć .
  - Bardzo często powtarzała te same pytania przykład : - czy pojedziemy dziś do W-wy odpowiedz tak .za pięć min na nowo to samo pytanie
  - nie poznawała poszczególnych osób - prowadziła bardzo zgrabnie rozmowę lecz na koniec - "a kim ty jesteś?"
  - jeszcze wiedziała jak ma na imię , gdzie mieszka , lecz nie potrafiła podać daty urodzenia ...
  - jaka pora roku jest , dzień tygodnia czy m-ca, nie potrafiła powiedzieć co i czy w ogóle jadła danego dnia ..
  Od tego etapu choroby zauważyłam kilka ważnych drobiazgów ( Mama miała tylko cukrzycę typu B , nadciśnienie.Ta informacja jest istotna bo każdy chory ma naście różnych przypadłości ... i proces chorobowy bardzo znacząco różni się - min. szybkością postępu )
  Od chwili gdy zadbałam o dietę czyli
  - zwyczajnie wyeliminowałam nadmiar cukru w diecie, warzywa , owoce , ryż , mięso, ryby
  Starałam się aby posiłki były odpowiednio zbilansowane . To po to by Mama nie nabawiła się anemii , by jak najmniej chorowała na takie rzeczy jak grypa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc . - (Alzh. bardzo często gdy już zapadną na zapalenie płuc muszą być leczeni szpitalnie )
  Wyeliminowałam wszelkie czynniki, które w życiu codziennym doprowadzały Mamcię do rozstroju nerwowego - tu chodzi generalnie o takie czynniki jak:
  - nerwowa reakcja na telefony i odwiedziny (ze względu na bardzo różną reakcję w tym również skrajną -społeczeństwa .. w zderzeniu z Alzh.. Mówię o tym dlatego, że Osoby z tą chorobą naprawdę bardzo długo potrafią "wstrzelić się " w rozmowę w logiczny sposób - a osoby nie znające podst. Alzh odbierają bardzo różne reakcje chorego jak np: potencjalny atak lub przepraszam za wyrażenie "zdziczenie"i "zdziwaczenie ". Chory jako taki bardzo długo odbierany jest jak "zdrowy normalny człowiek.." Niestety to tylko pozorna normalność ...
  - hałas , podniesiony ton głosu, zbyt gwałtowne ruchy w otoczeniu - to wszystko czynniki powodujące objawy paniki czy krzyku u chorego .

  Mówię o tym bo po wyeliminowaniu tych "drobiazgów" z życia Mamy (inne zminimalizowałam) choroba na jakiś czas "pozornie"zwolniła "
  Takich "drobiazgów" jest więcej lecz te najlepiej pamiętam ( gdy Ktoś będzie potrzebował dokładniejszy opis chętnie wrócę do tematu i postaram się udzielić wyczerpującej odpowiedzi )

  Z czasem zauważyłam "okres przejściowy "(faza) trwający od 1 tygodnia do ok. m-ca czasu - to czas gdy wszystkie dotychczasowe objawy pokazują się w bardzo intensywny sposób ... czyli to trochę wygląda oglądanie tego samego filmu w przyspieszonym tempie a do tego na najwyższym tonie ...
  Po czymś takim następuje następny etap choroby - czyli wszystkie elementy (zachowanie behawioralne + pogłębiająca się niepamięć) , które były do tej pory + coś nowego

  Niechcący odkryłam, że w każdym etapie poza ostatnim , można próbować wyeliminować czynniki stresujące chorego -
  Jeśli uda się (to słowo celowo napisałam) stworzyć "bezpieczną " rzeczywistość dla chorego jest cień nadziei, że przynajmniej "pozornie" Alzheimer zwolni.

  Ostatni etap tej choroby jest najbardziej traumatyczny dla Opiekunów . Lecz o tym napiszę innym razem

  Dodany 3613 dni temu przez: karolina Droga Joannap
  Jestem tu nowa. Z ogromną ciekawością czytam wszystkie poruszane tematy. Myślę, że masz nie tylko doświadczenie w temacie ale równiez dar przekazywania Swojej wiedzy. Jestem pewna, że wyrażę teraz nie tylko swoje życzenie : Napisz książkę! Wykorzystaj cenne dzienniki i pomóż w przystępny sposób, nam opiekunom okiełznać temat Alzh. !

  Pozdrawiam
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 3807 dni temu przez: maria
  Chorobę można spowolnić poprzez leczenie farmakologiczne i poza farmakologiczne.Leków skutecznych do dziś nie wyprodukowano.Nie ma leku leczącego na alzheimera. Leki dostępne uzupełniają chemię mózgu.
  Wazne są i najbardziej skuteczne ćwiczenia rehabilitacyjne i ruch na wolnym powietrzu. pOzdrawiam
  .
  Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 3871 dni temu przez wiesiek

wiesiek
Zarejestrowany 3875 dni temu

Aktywność:

 • Zarejestrowany: 3875 dni temu
 • Ostatnie logowanie: 3408 dni temu

Statystyki:

 • Dodane pytania: 35
 • Dodane odpowiedzi: 23
 • Dodane oceny: 50
 • Punkty: 34