0

Głód w chorobie otępiennej

Dodane 4133 dni temu przez: albinw
Mam problem, moja chora ciocia jest wiecznie głodna. Nawet tuż po sytym posiłku, czy to w ogóle możliwe, czy po prostu w chorobie ciocia nie wie co do mnie mówi?
 • 1
  Dodane 4133 dni temu przez: maria
  Poczucie sytości lub głodu jest sygnałem wysyłanym z naszego żołądka do mózgu. Jeżeli uszkodzony jest ośrodek głodu lub sytości w mózgu to chory ma wrażenie że albo cały czas jest głodny albo nie ma potrzeby jedzenia.

  Osoby z tym problemem są zazwyczaj albo skrajnie szczupłe lub bardzo tęgie.
  Dodaj komentarz
 • 1
  Dodane 4117 dni temu przez: taneska
  "Od zawsze" w moim domu rodzinnym kończyliśmy posiłki czymś słodkim. Niestety, mama mama zaczęła jeść kruche ciasteczka do oporu, a właściwie do końca torebki. Teraz kładę kilka na talerzyku z zapewnieniem, że jutro kupię. Wszystkie posiłki porcjuję, zupa nie może zostać w garnku, bo zniknie.
  Na szczęście mama uwielbia owoce i je ich mnóstwo. Nie pamięta żadnych posiłków kilka minut po skończeniu.
  Dodaj komentarz
 • 1
  Dodane 4021 dni temu przez: (Użytkownik usunięty)
  Być może mówi dla samego mówienia, albo nie pamięta, że chwilę temu jadła. W przypadku mojej babci jest tak, że przez cały dzień upomina się o jedzenie, a jak już się je dla niej zrobi i postawi na stole, to nie chce go jeść mówiąc, że dopiero jadła i nie jest głodna. Jeśli akurat jestem u niej (na co dzień opiekę sprawuje dziadek na zmianę z wujkiem) radzę sobie z tym w taki sposób, że usuwam z jej pola widzenia rzeczy kojarzące się z jedzeniem, a kiedy przychodzi pora obiadu nalewam zupę tylko dla siebie. Siadam przy stole w taki sposób, by babcia mnie widziała, a kiedy jem ona sama zaczyna wyrażać zainteresowanie obiadem. Pytam, czy ona też by chciała, a kiedy przytakuje szybko biegnę do kuchni, i nalewam jej niezbyt wielką porcję. Tak samo jest, kiedy chcę nakłonić ją na przykład do napicia się herbaty, wody czy soku.
  Dodany 4018 dni temu przez: maria Świetny sposób na pobudzenie apetytu. Dzięki za przekazanie pomysłu.Pewnie ktoś skorzysta
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 4131 dni temu przez: Joannap
  Na konkretnym przykładzie :
  Mamcia najpierw miała okres niesamowitego głodu , później wręcz odwrotnie ciągle mówiłą "ja już jadłam"
  w pierwszym przypadku kłopot rozwiązałam następująco (oczywiście wcześniej musiałam ustalić czy nie ma medycznej przyczyny takiej sytuacji )
  Gdy był czas ogromnego apetytu (a Mamcia miała cukrzycę typu B) zamiast wiecznie gotować (bo tu też trzeba pamiętać o "drobiazgu " w przypadku Mamci -miałą ulubione potrawy i tylko to chciała jeść)
  Ponieważ Musiała być na diecie - więc posiłki podawałam w kolorowy sposób dzięki temu:
  1 zjadała , bo miło spojrzeć na kolorowy talerz - a ja mogłam pilnować diety i żeby wszystko było autentycznie zjadane
  2.między posiłkami wprowadziłam dodatki w postaci np.: ciasta domowego , owoców, jogurtu
  3. rozłożyłam główne posiłki na kilka czyli tą ilość jaką Mama zjadała na raz -rozkładałam np. na pierwszą porcje o 13 a następną o 15

  Później ratowało mnie kolorowe podanie posiłków i na spacery zabierałam ze sobą jedzenie i picie dla Niej
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 4130 dni temu przez: Joannap
  "Kłopoty z posiłkami, przyjmowaniem leków
  -pojawia się kłopot z jedzeniem, jako takim, tzn.: Podopieczni jedzą ponad miarę lub nie jedzą wcale.
  W przypadku jedzenia ponad miarę hm, można rozłożyć posiłki na mniejsze porcje, można również poprosić lekarza o lek na zmniejszenie łaknienia.
  Zdecydowanie jest trudniej, gdy nie ma w ogóle łaknienia – w takiej sytuacji posiłki należy spożywać razem ( np.: zachwalając pod niebiosa obiad czy kolację). Można również zająć bardzo mocno Podopiecznego, tak, aby zapomniał o posiłku i zwyczajnie nakarmić Go w czasie np. układanki puzzli.
  Tak samo można postąpić z lekami – tu jest o tyle trudniej, że leki to nic miłego. W najgorszej opcji można ratować się wkładając do jedzenia tabletki.
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 3676 dni temu przez: maagdalenaa_1978
  Według mnie podział na mniejsze porcje będzie słusznym rozwiązaniem.
  Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 4133 dni temu przez albinw

albinw
Zarejestrowany 4130 dni temu

Aktywność:

 • Zarejestrowany: 4130 dni temu
 • Ostatnie logowanie: 4104 dni temu

Statystyki:

 • Dodane pytania: 1
 • Dodane odpowiedzi: 0
 • Dodane oceny: 1
 • Punkty: 0